Travma Sonrası Büyüme

Psikolojide travmatik deneyimler/olaylar ölüm veya ölüm tehdidinin bulunduğu, fiziksel, psikolojik veya yaşamsal bütünlüğe yönelik bir tehdidin ortaya çıktığı ağır yaralanma, kişinin kendisine veya sevdiği birinin başına gelen olaylara tanık olduğu zorlayıcı deneyimler olarak tanımlanır.

 

Travmatik olaylar beklenmedik, aniden gelişen ve kişinin baş etme yollarını da sekteye uğratır. Her kişinin travma karşısında aldığı tepki birbirinden farklılıklar gösterir. Bazı insanlarda anksiyete, depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Ancak her bireyin biricikliği, durumu ele alışı ile vereceği tepkiyi de belirler. Hayatın anlamını gözden geçirme, kişisel büyüme/gelişme, güçlenmeyle sonuçlanabilir.

 

Travma sonrası büyüme, insanın hayatında zorlayıcı olaylar ile karşılaşıp bu yaşam olayları ile mücadele sonrasında olumlu değişiklikler olarak tanımlanır. Birçok felsefi inanışa göre de acı çekmek insanı olgunlaştırır ve değiştirir. Kierkegard ve Nietzsche gibi düşünürler, travmanın içerisinde acı çekmenin insanların hayatın anlamını sorgulamaya ittiğini öne koyar. Travmalardan sonra büyüyen insanlarda birtakım değişiklikler gözlemlenebilir. Kişi kendi gücünü keşfeder, yaşamdaki olasılıkları fark eder ve ruhsal olarak gelişim gösterir. Bu değişimler sayesinde kişi hayatından daha fazla zevk almayı öğrenerek, hayatını daha anlamlı ve doyumlu kılar.

 

Her travma yaşayan bireyde travma sonrası büyüme gerçekleşmez. Bunun olabilmesi için birçok farklı faktör bulunmaktadır. Başta bireysel özellikler olmak üzere, sosyal destek de kişiye yardımcı olur. Kişi, zorlu süreçten çıktığında psikolojik sağlamlık ve dayanıklılık özellikleri güçlenir. Psikolojik sağlamlık, zorlayıcı yaşam deneyimlerine rağmen hayatta bir amaç edinip devam edebilme gücü olarak tanımlanır.

 

Travma sonrası büyüme çoğunlukla bireyi çok kez karşılaşabildiği sağlık sorunları, kayıplar, kazalar, doğal afetler, ölümcül veya kronik hastalık tanısı sonucunda gerçekleşebilir. Hastalık deneyimi sadece hasta için değil, yakınları için de travmatik bir olaydır. Bireyler travmatik olaylar sırasında verdiği tepkiler ve sonrasında kişiye özel baş etme teknikleri ile hayatlarını daha anlamlı kılabildikleri takdirde travma sonrası büyüme oluşur.

Lütfen Paylaşın

Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Adınız  
E-Mail    
Yorum metini: