Özgüven

 

Özgüven, kendi değerimizi, beceri ve tecrübelerimizi algılayış biçimimiz, kendimize dair inancımız olarak tanımlanabilir. Doğduğumuz andan itibaren çevremizle etkileşimimiz sonucunda aldığımız geri bildirimlerle ve bunlara verdiğimiz tepkilerle şekillenir ve hayat boyu da şekillenmeye devam eder. Zorlukların üstesinden geldikçe, bir şeyler yapıp başardığımızı hissettikçe özgüven duygumuz gelişir ve başarı içgüdüsüyle hareket etmemizi sağlar.

 

Özgüven en onemli kişisel özelliklerin başında gelir.Kendimizden memnun olmak mutlu bir hayat sürmemiz icin gereklidir çünkü özgüven ya da benlik saygısı başkalarıyla kuracağımız ilişkileri, karşımıza çıkan çesitli zorluklarla mucadele gücümüzü, başarılı olmamızı; kisaca hayatin butununu etkiler.

 

Özgüven eksikliği, kendini yetersiz hissetme durumudur. Çoğu zaman beğenilmeme ya da kabul görmeme kaygısından kaynaklanır. Özellikle çok fazla eleştiren veya aşırı koruyucu tavırlar sergileyen ebeveynlerin çocukları özgüven gelişiminden olumsuz etkilenir. Kendine güvenleri ya fazla eleştiriye maruz kaldıkları için ya da hiç bir şeyi tek başlarına yapıp, zorlukları aşma duygusunu deneyimleyemedikleri için gelişemez. 

 

Düşük özgüvenli kişiler, eleştirilere karşı oldukça hassastırlar. Herhangi bir olumsuz geribildirim karşısında yıkılırlar. Eleştirilmemek, mahcubiyet duygusu hissetmemek icin cesitli durumlardan kaçınırlar. Düsük özgüven, insanı atıl bırakır, harekete geçmesine mani olur. 

 

Ancak diğer taraftan aşırı özgüven de iyi degildir. Kişilerin kendi yetenekleri konusunda gerçekçi olmayan bir tutum sergilemesine neden olur. Aşırı özgüven, kişinin kendindeki eksikleri görememesine, kendi bilgi ve becerilerinin başkalarınınkinden daha iyi olduğuna inanmasına bu nedenle de kendini diğerlerinden üstün görmesine neden olur. Başkalarının görüş ve önerilerine aldırış etmez ve gelebilecek yardım tekliflerini kabul etmez, sadece kendi bildiklerinin doğru olduğuna inanırlar.

 

Sağlıklı bir özgüvende, kisi hem özsaygıya sahiptir hem de becerilerini gercekçi bir şekilde tartma olgusuna. Sağlıklı bir özgüven için:

 

* Olumsuz iç konuşmalarını yakala! 

* Mükemmeliyetçilikten vazgeç!

* Başardığın şeyleri hatırla! 

* Başarma içgüdüsüyle hareket et!

* En önemlisi de cesur ol, hata yapmaktan korkma!

Lütfen Paylaşın

Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Adınız  
E-Mail    
Yorum metini: