Nasıl Normalleşeceğiz?

Ülkemizde ve dünyada son donemde yaşanan olaylarla birlikte huzursuz olduğumuz, kendimizin ve sevdiklerimizin güvenliğinden endişe duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Yaşanananlardan etkilenen herkes için hayatın normal akışı sekteye uğruyor. Pek çoğumuz günlük rutininde yaptığı bir takım şeyleri yapamaz hale geliyor. Uykusuzluk problemi yaşıyoruz, yeme alışkanlıklarımız bozulabiliyor. Yaşananlardan dolayı zaman zaman kendimizi yorgun ve üzgün hissediyoruz.

 

Böyle hassas bir dönemden geçerken kendimize ekstra bir özen göstermemiz gerekiyor. Öncelikle uyku sorunlarını ele alırsak, uykusuzluğun vücudun travmatik olaylara karşı verdiği doğal bir tepki olduğunu söyleyebiliriz. Vücudumuz, stres hormonu salgıladığı zamanlarda, beyindeki duygu merkezi harekete geçerek uykuya dalmayı kontrol eden sistemlerin çalışmasını bastırıyor. Yani vücudumuz ne kadar yorgun olursa olsun, beynimiz bir tehlike olduğunu ve bununla baş etmemiz gerektiğini algılıyor ve uykumuz gelmiyor. Özetle, stresli bir olay yaşadığımızda, vücudumuzun kimyasal ve biyolojik faaliyetleri değişerek uyku sorunlarına yol açabiliyor. Stres ve uykusuzluk problemlerinin ilerde ruh sağlığı sorunları ve kronik uykusuzluk (insomnia) problemlerine yol açmaması için erken müdahale edilmesi gerekiyor.

 

Karşılaştığımız huzursuz edici olaylardan, tıpkı uyku düzenimiz gibi, yemek yeme alışkanlıklarımız da etkilenebiliyor. Endişe ve üzüntüyle baş etmek için bazen normale göre daha fazla yemek yiyebiliyoruz ve de özellikle şekerli, yüksek kalorili yiyecekler tüketiyoruz. Bazen de bunun tam tersi de oluyor ve yaşadığımız üzüntüyle iştahımız tümden kapanıyor.

 

Hayatımızın normal akışına dönebilmek ve yaşadıklarımızı daha kolay atlatabilmek için ;

 

1. Duygularımızı bastırmaya çalışmamalı, hissettiklerimiz hakkında yakınlarımızla konuşmaya çalışmalıyız. Uzmanlara göre, trajik olaylarla baş etmedeki en etkin yöntem, duyguların serbestçe yaşanmasına izin vermektir. Üzgün hissediyorsanız, içinizden ağlamak geliyorsa buna izin verin, çünkü duyguları ifade etmek iyileşme sürecinin önemli bir parçasıdır.

 

2. Uyku rutininizi mümkün olduğunca korumaya çalışın (her gün aynı saatlerde yatıp kalkmaya çalışın). Ayrıca gün içinde kısa uykulardan kaçınmak, yatmadan önce derin nefes alma, meditasyon gibi rahatlama egzersizleri yapmak uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

 

3. Dengeli beslenmeye çalışın. Bu hem enerjinizi kaybetmemenizi sağlar, hem de ruh halinizin ani değişmesini önleyecektir.

 

4. Eğer kendi başınıza baş edemiyorsanız ve çevrenizin desteği yeterli olmuyorsa, bir psikologtan yardım almanız gerekir. 

Lütfen Paylaşın

Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Adınız  
E-Mail    
Yorum metini: