KANSER PSİKOLOJİSİ

Kanser olma ihtimali ile başlayan süreç karmaşık, korkutucu ve ucu bucağı yokmuş gibi gözüken bir duygusal hız treni olarak tarif edilebilir. Böyle zamanlarda algılarımız, duygularımız davranışlarımız alışık olduğumuzdan farklı olabilir. Bedenimizde gerçekleşen her şeyin duygusal bir yansıması olduğunu anlamamız önemlidir. Şok, korku,üzüntü ve yas böylesine travmatik bir deneyimin bir parçasıdır ve kişiler bu kadar yoğun duygular ile baş etme mekanizması ve kaynaklara ihtiyaç duyarlar.

 

Bu deneyimi yaşarken kendi duygularımız konusunda açık ve dürüst olmamız önemlidir. Hastalar genelde pozitif olmaları gerektiği ve bunu başaramadıkları için, yakınlarını üzmemek için veya benzer nedenlerden duyguları bastırma yoluna giderler. Kendimize dürüst olmak ve duygularımızla yüzleşip onları yaşamaya izin vermek aslında daha iyi hissetmeye giden yolun başlangıcıdır. Kanser deneyimi kişisel bir yolculuktur ve herkes bunu kendi kişiliğine, geçmişine, kişilik yapısına göre farklı yaşar. O nedenle psikolojik olarak dengeli ve güçlü olabilmek için herkese uyan bir formül yoktur. Açık yüreklilikle korku ve tepkilerimize bakabilmek, ihtiyacımız olan desteği tanımlayıp sağlıklı iletişim kurarak bu kaynakları sağlamak böylesi bir deneyimle baş etmeye giden ilk adımlardır.

 

İlk dönemden itibaren psikolojik destek ve gerekli durumlarda psikiyatrik tedavi almak kanser tedavisinin ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Adınız  
E-Mail    
Yorum metini: