Psikolojik Bağışıklık Sistemi

Psikolojik bağışıklık sistemi; bilişsel, motivasyonel ve davranışsal kişilik özelliklerinin birleşiminden oluşan, sağlıklı gelişimi ve stres toleransını sağlayan sistemdir. Ortamı ve dış dünyayı doğru gözlemleyip anlamak, stresli bir ortamda içsel ve dışsal değişimi sağlamak;  düşünce, dikkat ve duygu kontrolü yapabilmek psikolojik bağışıklığımızın özellikleridir. 

​​
Psikolojik diren​ç, kişilerin travmatik ya​ş​am olaylar​ı ​ve hastal​ı​klar ​gibi stresli durumlarda olumlu tepki verebilme ve bu deneyimlerden​,​ eskisinden daha ​güçlü çıkma kapasitesi olarak ​tanımlanabilir. Bu ​ö​zellik​,​ fizyolojik ve paikolojik ​bağışıklığımız için çok önemlidir. ​​ Özgüven, kendine ve kapasitene inanma​,​ dirayetlilik​,​ ya​ş​anan olaylar​ı ​dengeli bir ​şekilde değerlendirebilme, özgür hissetme ve ya​ş​am hedefi olmas​ı gibi durumları, psikolojik direnç​ i​ç​in gerekli ​karakteristik özellikler olarak sayabiliriz.

 

Psikolojik bağışıklığımızı yükseltmek için ilk adım ihtiyaçlarımızın bilincinde olarak, kendi kişisel stres belirtilerimizin, daha fazla artmadan farkına varmaktır. Diğer adım, doğru sınırları koyabilmek ve bizi olumsuz yönde etkileyen, enerjimizi tüketen çevresel ve ilişkisel faktörleri en aza indirmektir.  

 
Farkındalık ve sınır koymanın ardından, stresi yönetebilecek doğru yöntemleri belirleyerek hızlıca hayata geçirme adımları gelir. Global olarak yoğun, stresli ve oldukça travmatik yaşanan bu dönemde mutlaka kendinizin, ailenizin ve yakınlarınızın tepki ve duygularınızın farkında olarak, gerekli olduğunu fark ettiğiniz ve ihtiyaç duyduğunuzda psikolojik destek almanız büyük önem taşır. 
Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Adınız  
E-Mail    
Yorum metini: