Değişime Uyum Süreçleri

Değişime Uyum Süreçleri

Değişim genellikle direnç ve kaygı ile karşılanan bir kavramdır. Bizler tahmin edilebilirliği tercih ederiz fakat özellikle pandemi dönemi ve sonrası süreçte kısa vade için tahmin edebileceğimiz en kesin gerçek birçok değişim ile karşılaşacağımız olduğudur. Değişim sürecinin 5 evresi vardır. Değişime ikna olmadan önceki dönem daha çok, direnç ve değişim ile İlgili olumsuz duygu ve düşünceler içerir. İkna döneminde kişiler yeniliğin artı ve eksilerini değerlendirmeye başlarlar. Bunu hazırlık ve eylem dönemleri takip eder. Hazırlık, planlar yaptığımız ve değişimi kabullenmeye başladığımız süreçtir. Beşinci dönem ise değişimi koruma dönemidir. Bu dönemde değişim artık korkutucu ve yabancı gelmez ve kişi yeniliği kabullenir. Bu zorlu dönemde adapte olmak durumunda olduğumuz tüm değişimleri düşünüp kendimize ve çevremize anlayışlı olmak ve zaman vermek önem taşımaktadır.

(Visited 33 times, 1 visits today)

Hide Comments

Kanser psikolojisiyle ilgili yazılarınızı okudum ve çok bilgilendim. Allah kimseyi bu hastalığa düşürmesin.

Yazınıza tesadüfen denk geldim ve blogunuzdaki bütün yazılarınızı okudum. İnsanlara faydalı olmak için böyle yazılar yazmanızı çok takdir ediyorum. Teşekkürler.

Zeynep Armay çok değerli bir psikolog ve ayrıca hocamdır. İnşallah ben de bir psikolog olarak kendisi kadar başarılı olurum.

İstanbul’da psikolog arıyorsanız Zeynep Armay hanım gerçekten psikoloji konusunda çok başarılı, tavsiye ederim.

Zeynep Armay işinin uzmanı bir psikolog. Kendisinden destek almıştım, bana kattıklarından dolayı çok teşekkür ederim.

Yorum yazın