Depresyon

Depresyon

Depresyon Nedir?

İnsanlar hayatlarında büyük krizler veya ani değişimler geçirebilir, doğal dengeyi bozacak deneyimler yaşayabilirler. Depresyon bu anlardan farklı olarak iki hafta ve üzeri süre azalmayan ve insanın günlük aktivitelerine engel olan psikiyatrik bir bozukluktur. Depresyondaki kişi kendini çaresiz ve umutsuz hissedebilir. Kendini çevresinden ve günlük aktivitelerinden uzaklaştırıp bitkin bir ruh haline bürünebilir. Tahammülsüz ve öfkeli olabilir, öz bakım ve gündelik işlevsellikleri olumsuz yönde etkilenebilir.

Depresyonun Tedavisi Var mıdır?

Depresyon tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Tedavi sürecinde en önemli adım ise depresyonda olan veya olduğu düşünülen kişinin bir uzmandan yardım almasıdır.

Depresyon Tedavisinde Psikoloğun Önemi Nedir?

Kognitif (Bilişsel) Davranışçı Terapinin hedeflerinden biri depresyona neden olan sorunları bulmaktır. Zararlı düşünce ve davranışları tespit etmek depresyon ile mücadelede en önemli araçlardan biridir. Sorunları belirledikten sonra gerçekçi hedefler koyarak bu sorunları çözmeye çalışmak ve hayat kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar yapmak depresyon ile başa çıkabilmek için gereklidir. Depresyona neden olan olumsuz düşünce kalıplarını gerçekçi düşünce yöntemleri ile değiştirmek ve kişiyi hayata karşı daha olumlu bir bakış açısına doğru yönlendirmek terapide önemli bir rol oynar. Psikoterapi desteği ile kişi hem depresyon halinden çıkar hem de tekrar aynı olayların yaşanmaması için hayata farklı bir bakış açısı kazanır. Psikoterapi kişiye hayatının kendi kontrolü altında olduğunu öğreterek, hissedilen çaresizlik ve umutsuzluk duygularını elemek için en yararlı yöntemdir.

(Visited 4 times, 1 visits today)

Yorum yazın