Diğerleriyle ve Kendiyle Açık İletişim

Diğerleriyle ve Kendiyle Açık İletişim

Hepimizin hayatında; kendimiz için bir adım atmamız, fiziksel ve ruhsal sağlığımız için diğer insanlarla aramızdaki sınırları gözden geçirmemiz gereken zamanlar vardır. Geçmişimize ve kişilik yapımıza bağlı olarak böyle zamanlar birçok kişi için son derece zorlayıcı olabilir. Karşımızdakini kırmamak, hayal kırıklığına uğratmamak adına ya da salt değişim korkusundan dolayı genellikle bu tip durumlardan kaçınırız. Biliriz ki yapmaya ihtiyaç duyduğumuz davranış her şeyi değiştirecektir.

Bazen karşımızdakinin tepkisinden bazen de sadece değişimden korktuğumuz için bu yüzleşmelerden kaçarız. Fakat bunu yaptığımızda yani kendi gerçeğimize, duygularımıza aykırı davrandığımızda yola, içimizde bir yeri uyuşturarak devam etmek zorunda kalırız. Bu da yaşanan sıkıntının sürekliliğini sağlar. Ne kadar zorlayıcı olursa olsun gerçekle olduğu gibi yüzleşmek her zaman en güçlü (güçlendirici) seçenektir. Kimse bir yalanı yaşamak, kendini kandırmak istemez ama bazen korkularımız hayatla aramıza girer ve ilişkilerde çıkmazlar yaratır.

Birçok kişi ne olursa olsun gerçeği tercih eder. Açık iletişim ise bu gerçeği ifade etmenin tek önemli yoludur. Eğer kendinizi açıkça ortaya koymaya alışık değilseniz böyle zamanlar zorlayıcı olabilir. Kimse belirsizlikte ya da sürüncemede kalmak istemez. Özellikle yakınımızdaki insanlar bizdeki geri çekilmelerin, tereddütlerin farkında olurlar hatta çoğunlukla bu geri çekilmeyi her iki taraf da gönüllü olarak yapar.

Kendi değerimizden/değerlerimizden ve sevilebilirliğimizden şüphe ettiğimizde yardım alma zamanı gelmiş demektir. Yaşam çok değerli ve kısa ve eğer biz kendi yaşamımıza yabancılaşıp, kendimizden uzaklaşıyorsak harekete geçme vakti gelmiştir. Kısa yoldan söylemek gerekirse, durumlarla ya da ilişkilerle yüzleşmekten, harekete geçmekten geri duruyor isek bu yüzleşmeyi öncelikle kendimizle yapmamız gerekir. Biz kendimizi kuvvetli ve dengede hissettiğimizde kaygı yaratan durumlar kolaylaşacaktır. Yaşamımız ve davranışlarımız için sorumluluk almak, netleşmek sağlıklı ilişkilere, mutlu ve tatmin edici bir yaşama giden yolun önemli yapı taşlarıdır. Kendi sesimizi duymak ve duyurmak bizi özgürleştirir, yaşam enerjimizi, ruhsal ve fiziksel sağlığımızı artırır.

(Visited 94 times, 1 visits today)

Hide Comments

Zeynep Hanım psikoloji yazılarınızı okuyorum, zaman ayırıp bizi bilgilendirdiğiniz için minettarım.

Sayın Zeynep Armay, yazılarınızı takip ediyorum ve çok faydalanıyorum. Çok teşekkürler.

Yorum yazın