Psikoterapi

Psikoterapi yaşam krizleri ve psikolojik sorunların çözümlenmesinde etkili olan bir yöntemler bütünü olarak tanımlanabilir. Psikoterapi bireyin psikolojik sağlığının geliştirilmesi ve korunması, duygusal, davranışsal ve düşünsel zorlanmaların çözümünü amaçlayan yöntemlerin genel adıdır.

Gündelik yaşam zorlanmaları, karşılaşılan travmatik deneyimler, ilişkisel sorunlar, bedensel hastalıklar ve kayıplar, depresyon, kaygı bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk, çeşitli fobiler gibi birçok psikolojik sorun psikoterapinin oldukça etkin olduğu alanlar arasında sayılabilir.

Terapiler, bireysel, çift ve grup terapileri olarak farklı şekillerde uygulanabilir. Psikoterapi ve ilaç tedavisinin birlikte kullanılmasının etkin olduğu durumlar olduğu gibi, yalnızca ilaç tedavisinin veya yalnızca psikoterapinin kullanımını gerektiren durumlarda da vardır.

Klinik Psikoloji

Klinik psikoloji psikolojik teori ve modellerin ve klinik bilginin entegrasyonunu sağlayan bir uzmanlık alanıdır. Klinik psikolog duygusal davranışsal ve ruhsal bozuklukların ölçüm, değerlendirme ve çeşitli psikoterapi yöntemleri kullanarak psikoterapileri ile ilgili eğitim görmüş bir uzmandır.

Klinik psikologların çalışma alanları çeşitli yaşam dönemlerine bağlı örneğin; ergenlik dönemi sorunları, yetişkinlik dönemi yaşam krizleri ve yaşlılığa bağlı psikolojik sorunlar olabileceği gibi depresyon, anksiyete bozuklukları, şizofreni gibi daha ağır psikolojik bozukluklar olabilir. Klinik psikolojide esas zihinsel, düşünsel ve davranışsal süreçleri araştırılması ve bu bilgilerin çeşitli psikoterapi yöntemleri kullanılarak pratikle bütünleştirilmesidir.

Terapi Biçimleri ve Modaliteleri

Bireysel Psikoterapi, Aile ve Çift Psikoterapisi, Grup Psikoterapileri terapi biçimlerinin başlıcaları olarak sayılır. Bununla birlikte Kognitif (Bilişsel) Psikoterapiden Psikodinamik psikoterapiye, varoluşçu terapiden geştalt terapiye kadar birçok terapi modalitesi bulunur.

Online Terapi

Online Terapi on yıldan fazla süredir kullanılmakta olan ve etkinliğinin belirli psikolojik zorlanmalarda yüz yüze terapiye denk olduğu gösterilmiş bir yaklaşımdır. Teknolojideki gelişmelerin hızla değişmesi ile dünyadaki psikoterapistler artık çeşitli araçlar üzerinden klinik hizmeti verebilmektedirler. Online terapi özellikle belirli dönemlerde tek güvenli ve erişilebilir yöntem olarak terapi hizmetlerine ulaşımın aksamamasına yararlı olmuş ve büyük önem kazanmıştır.

Sizi ve toplum sağlığını önemsiyoruz, bu yüzden son zamanlarda dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan pandemi ile mücadelenin en önemli adımlarından biri olan yayılımı önlemek amacıyla üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirerek online terapi almak isteyen danışanlarımıza online terapi desteği sunmaya başladık.

Online veya yüz yüze terapi ile ilgili soru ve görüşme talepleriniz için iletişim sayfamızdaki formu doldurabilir, mail@zeyneparmay.com adresine mail atabilir ya da mesai saatleri içerisinde 0212 230 58 48 numaralı telefondan bizi arayabilirsiniz. Sağlıklı ve güzel günlerde görüşmek dileğiyle.

Algımız ve bakış açımız tüm yaşamımızı şekillendiren pencerelerimizdir.
Yaşamı gerçekçi algılayabilmek kendimizi tanımakla başlar.