Özgüven

Özgüven

Özgüven, kendi değerimizi, beceri ve tecrübelerimizi algılayış biçimimiz, kendimize dair inancımız olarak tanımlanabilir. Doğduğumuz andan itibaren çevremizle kurduğumuz etkileşimler sonucunda aldığımız geri bildirimler ve bunlara verdiğimiz tepkilerle şekillenir, hayat boyu da şekillenmeye devam eder. Zorlukların üstesinden geldikçe, bir şeyler başardığımızı hissettikçe özgüven duygumuz gelişir ve başarı içgüdüsüyle hareket etmemizi sağlar.

Özgüven en önemli kişisel özelliklerin başında gelir. Kendimizden memnun olmamız ve mutlu bir hayat sürmemiz için gereklidir çünkü özgüven ya da benlik saygısı, başkalarıyla kuracağımız ilişkileri, karşımıza çıkan zorluklarla mücadele gücümüzü, başarılı olmamızı; kısaca hayatımızın bütününü etkiler.

Özgüven Eksikliği Nedir ?

Özgüven eksikliği, kendini yetersiz hissetme durumudur. Çoğu zaman beğenilmeme ya da kabul görmeme kaygısından kaynaklanır. Özellikle ebeveynleri tarafından çok fazla eleştiren veya aşırı koruyucu tavırlar gören çocukların özgüven gelişimleri olumsuz yönde etkilenir. Kendine güvenleri ya fazla eleştiriye maruz kaldıkları için ya da hiçbir şeyi tek başlarına yapıp, zorlukları aşma duygusunu deneyimleyemedikleri için gelişemez.

Düşük özgüvenli kişiler, eleştirilere karşı oldukça hassastırlar. Herhangi bir olumsuz geri bildirim karşısında yıkılırlar. Eleştirilmemek, mahcubiyet duygusu hissetmemek için çeşitli durumlardan kaçınırlar. Düşük özgüven, kişiyi atıl bırakır ve harekete geçmesine mani olur.

Diğer yandan aşırı özgüven de iyi değildir. Kişilerin kendi yetenekleri konusunda gerçekçi olmayan bir tutum sergilemesine, kişinin kendindeki eksikleri görememesine, kendi bilgi ve becerilerinin başkalarınınkinden daha iyi olduğuna inanmasına bu nedenle de kendini diğerlerinden üstün görmesine neden olur. Başkalarının görüş ve önerilerine aldırış etmez ve gelebilecek yardım tekliflerini kabul etmez, sadece kendi bildiklerinin doğru olduğuna inanırlar.

 Sağlıklı bir özgüvende, kişi hem özsaygıya hem de becerilerini gerçekçi bir şekilde tartma olgusuna sahiptir.

Sağlıklı Bir Özgüven İçin:

 * Olumsuz iç konuşmalarını yakala!

* Mükemmeliyetçilikten vazgeç!

* Başardığın şeyleri hatırla!

* Başarma içgüdüsüyle hareket et!

* En önemlisi de cesur ol ve hata yapmaktan korkma!

(Visited 11 times, 1 visits today)

Yorum yazın