Performans Anksiyetesi

Performans Anksiyetesi

Performans Anksiyetesi Nedir?

Topluluk önünde konuşmak, sınavlara girmek veya herhangi bir sanatsal performansı sergilemek kuşkusuz herkes için belirli ölçüde kaygı yaratan durumlardır. Performans öncesi hissedilen belli oranda kaygı, motive edici olduğundan işlevsel bir özelliğe sahiptir. Yaptığımız işi ciddiye alıp odaklanmamızı ve elimizden gelenin en iyisini yapmamızı sağlar. Ancak bazı kişiler performans öncesi çoğu insanın hissettiği bu kaygıyı çok yoğun olarak yaşarlar ve bu da performanslarını olumsuz yönde etkiler. Performans anksiyetesi yaşayan kişiler başarısız olacaklarına ve başkaları tarafından eleştirileceklerine inandıklarından oldukça gergin olurlar ve bir türlü yaptıkları işe odaklanamazlar.

Performans Anksiyetesinin Belirtileri Nelerdir?

Performans anksiyetesi sıklıkla terleme, titreme, nefessiz kalma, kalp çarpıntısı, konsantrasyon kaybı, mide-bağırsak problemleri ile kendini gösterir. Kişi, onu izleyenlerin bu fiziksel yakınmalarını fark edeceklerini ve onu olumsuz şekilde değerlendireceklerini düşünür.

Performans Anksiyetesi Kimlerde Görülür?

Performans anksiyetesi kendisini sürekli eleştiren, kendine yüksek standartlar koyan ve hep en iyi olmaya çalışan mükemmeliyetçi kişilerde daha sık görülür. En ufak bir başarısızlığa bile tahammülleri olmadığından bir performans ortaya koyarken üzerlerinde yoğun baskı hissederler. Kendileriyle ilgili hep bir yetersizlik ve başarısızlık algıları vardır. Bu yoğun kaygıyla baş edemez hale geldiklerinde ise kaygı yaratacak durumdan kaçınmaya başlarlar. Performans anksiyetesi uzun vadede kişinin sosyal ve mesleki hayatına olumsuz etkiler.

Performans Anksiyetesi Nasıl Tedavi Edilir?

Performans anksiyetesi kişinin yaşam kalitesini düşürmeye, işlevselliğini bozmaya, ilişkilerini olumsuz yönde etkilemeye başladıysa ve kişi bu durumla kendi başına baş edemiyorsa psikolojik destek alması önerilir. Performans anksiyetesi de tıpkı diğer anksiyete bozuklukları gibi Bilişsel Terapi kullanılarak iyileştirilebilmektedir. Bu konudaki en etkili yöntemlerden biri kişinin sorunun üstüne gitmesini sağlamaktır çünkü kaçma davranışı yalnızca sorunu arttırır.

(Visited 10 times, 1 visits today)