Psikolojik Bağışıklık Sistemi

Psikolojik Bağışıklık Sistemi

​Psikolojik bağışıklık sistemi; bilişsel, motivasyonel ve davranışsal kişilik özelliklerinin birleşiminden oluşan, sağlıklı gelişimi ve stres toleransını sağlayan sistemdir. Ortamı ve dış dünyayı doğru gözlemleyip anlamak, stresli bir ortamda içsel ve dışsal değişimi sağlamak;  düşünce, dikkat ve duygu kontrolü yapabilmek psikolojik bağışıklığımızın özellikleridir.

Psikolojik direnç, kişilerin travmatik yaşam olayları ve hastalıklar gibi stresli durumlarda olumlu tepki verebilme ve bu deneyimlerden, eskisinden daha güçlü çıkma kapasitesi olarak tanımlanabilir. Bu özellik, fizyolojik ve paikolojik bağışıklığımız için çok önemlidir.  Özgüven, kendine ve kapasitene inanma, dirayetlilik, yaşanan olayları dengeli bir şekilde değerlendirebilme, özgür hissetme ve yaşam hedefi olması gibi durumları, psikolojik direnç için gerekli karakteristik özellikler olarak sayabiliriz.

Psikolojik bağışıklığımızı yükseltmek için ilk adım ihtiyaçlarımızın bilincinde olarak, kendi kişisel stres belirtilerimizin, daha fazla artmadan farkına varmaktır. Diğer adım, doğru sınırları koyabilmek ve bizi olumsuz yönde etkileyen, enerjimizi tüketen çevresel ve ilişkisel faktörleri en aza indirmektir. Farkındalık ve sınır koymanın ardından, stresi yönetebilecek doğru yöntemleri belirleyerek hızlıca hayata geçirme adımları gelir. Global olarak yoğun, stresli ve oldukça travmatik yaşanan bu dönemde mutlaka kendinizin, ailenizin ve yakınlarınızın tepki ve duygularınızın farkında olarak, gerekli olduğunu fark ettiğiniz ve ihtiyaç duyduğunuzda psikolojik destek almanız büyük önem taşır.

(Visited 10 times, 1 visits today)

Yorum yazın