Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı

Sınav kaygısı sadece erken okul hayatında değil, üniversiteye giriş sınavlarında ve sonrasında da yaygın olarak görülen bir sorundur.

Sınav Kaygısı Neden Olur?

Sınav kaygısına neden olan bir numaralı etken olumsuz düşünce yapılarıdır. Sınavın gereksiz olduğu, edinilen bilgilerin ileride kullanılmayacağı, sınavın çok zor olacağı, sınava çalışmak için yeterli zaman bulunamayacağı gibi olumsuz düşünceler hem stresle bağlantılı bazı sağlık sorunlarını hem de sınav sırasında yaşanabilecek odaklanma sorunlarını beraberinde getirebilir. Aynı zamanda rekabet ortamı, aile ve çevrenin beklentileri sınav kaygısını artırabilen etkenlerdendir.

Sınav Kaygısında Ailelere Düşen Görevler Nelerdir?

Sınav kaygısı yaşayan çocukların aileleriyle ilişkileri çok önemlidir. Ailenin sınavla ilgili tutumu belirleyici rol oynar. Aile bireyleri, sınava girecek kişinin kendini baskı altında hissetmemesi için güvenli bir alan oluşturmalıdır. Sınavlar hakkında konuşulurken kullanılan kelimelere dikkat edilmelidir. Gençler için sınavın önemi zaten çok büyüktür. Sınavların önemini aşırı yüceltmemek ve sınavda başarılı olunmasa dahi onun yanında olunacağı duygusunu vermek büyük önem taşır. Olası düşük sınav sonuçlarını eleştirmemek ve sınava hazırlanma çabasını takdir etmek iyi bir yaklaşım olacaktır. Yardım gerektiğinde gençlerin yanında olmak, duygularını paylaşmaya açık olmak, çalışmalarını ve planlarını desteklemek, ilgili olmak önemlidir. Aynı zamanda sosyalleşme, yeme, içme ve uyku düzeni de takip edilmelidir.

Sınav Kaygısı İçin Sınav Öncesi Neler Yapılabilir?

Sınav kaygısını yenmek için planlı olmak çok önemlidir. İnsan beyni çok uzun süre ara vermeden konsantrasyon sağlayamaz. Bu nedenle sınava hazırlanırken kısa süreli aralar vererek daha kaliteli çalışma ve kaliteli öğrenme ortamı yaratılır. Aynı zamanda kişi, beslenmesine ve uyku düzenine dikkat edilmelidir. Stres sürecinde yanlış yaşam alışkanlıkları önlenirse bu süreç daha kolay atlatılabilir. Egzersizden yararlanmak sağlıklı bir denge yaratmak için faydalıdır. Bunların yanında olumsuz düşünce yapılarından kurtulmaya çalışmak ve kaygıyla başa çıkma yöntemlerini öğrenmek de kaygıyı yok etmeye yardımcı olacaktır. Bu yöntemlerin arasında nefes, gevşeme ve odaklanma egzersizleri de faydalı olacaktır.

Sınav Kaygısı İçin Sınav Esnasında Neler Yapılmalıdır?

Sınav sırasında sakinliği korumak ilk adım olmalıdır. Öğrenilen çeşitli bilişsel, gevşeme ve odaklanma egzersizleri de endişe anında tekrar sınava konsantre olabilmek ve potansiyeli tamamen kullanabilmek için faydalı olacaktır. Hem deneme sınavları hem de asıl sınavlar sonrasında doğru ve yeterli ödüllendirme gelecek sınavlar için rahatlatmaya ve endişeyi azaltmaya yardımcı olur.

Unutulmamalıdır ki, sınav stresi kontrol edilemez ve gerekli tedavisi sağlanmaz ise hem çocuğun/gencin performansı hem de aktüel ve ilerideki ruh sağlığı olumsuz şekilde etkilenecektir. Kendinizde ya da çocuğunuzda sınav stresi gözlemliyor iseniz mutlaka bir uzman desteği almanız gerekmektedir.

(Visited 9 times, 1 visits today)

Yorum yazın